Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu gotówkowego?

Thursday, July 2, 2020

Potrzebujesz zastrzyku dodatkowej gotówki i zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu gotówkowego? Oto kilka kwestii, nad którymi warto się zastanowić.

Po pierwsze przed zaciągnięciem kredytu poważnie zastanów się nad tym, czy rzeczywiście jest on niezbędny. To decyzja, której na pewno nie należy podejmować pochopnie. Zastanówmy się również ile pieniędzy potrzebujemy. Jeśli chcemy przyspieszyć decyzję kredytową, warto przygotować wcześniej niezbędne dokumenty. Choć niektóre wytyczne mogą różnić się w zależności od banku, w którym będziemy składać wniosek, to pewne rzeczy pozostają raczej takie same. Po pierwsze należy mieć przy sobie dokument potwierdzający naszą tożsamość. Jeśli bierzemy pożyczkę on-line, to najpewniej konieczny będzie skan naszego dowodu. Kolejny element to wniosek o pożyczkę, zazwyczaj możemy pobrać go ze strony internetowej. Warto też postarać się o dokument potwierdzający źródło naszych dochodów i ich wysokość. Jeśli kredyt bierzemy w banku, w którym mamy już konto, to często wystarczy tylko dowód osobisty, bank ma już bowiem dostęp do naszych finansów. Jeśli wniosek składamy w innej placówce, konieczne będzie zaświadczenie o dochodach. W ten sposób bank określa czy potencjalnie będzie stać nas na spłatę zaciągniętego zobowiązania. Jakie dokumenty mogą potwierdzić nasze dochody? Umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, także musimy przygotować informacje o źródle naszego dochodu. Niektóre banki biorą pod uwagę również dodatkowe źródła dochodu takie jak alimenty czy dochody otrzymywane za wynajem mieszkania. Zależy to jednak od placówki. Brane są pod uwagę nasze dochody, ale i wydatki. Dlatego najpewniej zostaniemy zapytani o to, czy posiadamy inne zobowiązania wynikające z kredytów, rat czy pożyczek. Banki sprawdzają też naszą zdolność kredytową w BIK, w ten sposób dowiadując się czy do tej pory nie mieliśmy problemów ze spłatą zadłużeń. Warto pamiętać, że w zależności od banku wymagania pod względem formalnym mogą być nieco inne. Pamiętajmy, że im wyższa kwota kredytu, tym większe restrykcje banku, dlatego tak ważne jest właściwe określenie sumy, którą chcemy pożyczyć. Na to, czy bank udzieli nam kredytu może wpływać także nasza aktualna sytuacja życiowa, czyli stan cywilny, koszty życia, a nawet wykształcenie czy branża, w której pracujemy.

Wiedząc to wszystko, możemy przewidzieć, czego spodziewać się podczas wizyty w banku. Jednocześnie przed udaniem się do placówki warto też zastanowić się nad tym, jakie są nasze oczekiwania względem kredytu. Pozwoli nam to uniknąć podjęcia decyzji pod wpływem emocji. Dlatego rozpocznijmy od ustalenia naszych potrzeb. Zastanówmy się ile miesięcznie jesteśmy w stanie przeznaczyć na ratę. Zachowajmy zdrowy rozsądek, rata nie powinna być przesadnie wysoka. Jeśli kredyt gotówkowy, który zamierzamy wziąć będzie wysoki, to warto nieco wcześniej popracować nad zdolnością kredytową. Pomóc może zwiększenie dochodów oraz ograniczenie ilości dotychczasowych zobowiązań poprzez spłacenie rat lub pożyczki. Warto też zatroszczyć się o posiadanie umowy o pracę, banki patrzą na tę formę zatrudnienia przychylnym okiem. Jeżeli pracujemy na umowę o dzieło warto sprawdzić, czy dany bank w ogóle dopuszcza możliwość takiego zatrudnienia. Niektóre z placówek wymagają, by pracować w danej firmie określoną ilość miesięcy. Zadbajmy też o ładną widoczność w BIK. Jeżeli w przeszłości mieliśmy problemy z dotrzymaniem spłaty kredytu, bank może nam nie chcieć udzielić nowego zobowiązania.

  • Posted by lokatki at 11:40:05 in