Sposoby zabezpieczania kredytów samochodowych

Wednesday, July 18, 2018

Decydując się na kredyt samochodowy powinniśmy wiedzieć o tym, że kredyty na samochód mogą być kredytami zabezpieczonymi (typowe kredyty samochodowe) lub niezabezpieczonymi (niektóre kredyty samochodowe, kredyty gotówkowe)

Kredyty na auto z zabezpieczeniem, wymagają zdecydowanie więcej czasu i formalności, jednak ich zaletą jest sporo niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytów na samochód niezabezpieczonych.

Stosowane są dwa podstawowe sposoby zabezpieczenia kredytu samochodowego: zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie na zabezpieczenie.

Zastaw rejestrowy to zabezpieczenie polega na umieszczeniu wpisu w krajowym rejestrze zastawów. Informacja o tym fakcie jest też umieszczana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W sytuacji, gdybyśmy przestali spłacać raty kredytu, bank może zająć przedmiot zastawu, sprzedać go i w ten sposób odzyskać pieniądze.

Drugą metodą zabezpieczania kredytu, jaką preferują banki wyspecjalizowane w kredytowaniu zakupu samochodów, to przewłaszczenie na zabezpieczenie. To zabezpieczenie polega na tym, że bank staje się współwłaścicielem samochodu w 49 proc. Bank ma wówczas udział we własności samochodu i może w lepszy sposób zabezpieczyć swoje interesy. w tym przypadku karta pojazdu pozostaje w banku.

Klient jest właścicielem zakupionego pojazdu, w umowie znajduje się jednak klauzula, że w razie niespłacenia dwóch kolejnych rat kredytu, 49 proc. udział we własności samochodu przechodzi w ręce banku. Dodatkowym zabezpieczeniem stosowanym przez większość banków jest cesja praw z polisy AC.

Zdecydowanie bardziej przyjazny dla kredytobiorcy jest kredyt samochodowy bez zabezpieczenia. Auto kupione za pieniądze pożyczone od banku w taki sposób możemy sprzedać w każdej chwili, a sama proces zaciągnięcia takiego kredytu jest zdecydowanie mniej czasochłonny niż przy kredycie zabezpieczonym. Niestety wadą tych kredytów jest to, że są one zdecydowanie droższe od tych poprzednich, dla banku, taki kredyt jest dużo bardziej ryzykowny i przypomina raczej zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel niż kredyt samochodowy.

Jaki kredyt wybrać zabezpieczony czy niezabezpieczony?
Wśród ofert banków oferujących kredyty na samochód możemy znaleźć zarówno oferty zabezpieczone jak i bez zabezpieczenia. Wybór zależy od naszych preferencji i planów co do kupowanego pojazdu. Jeśli największe znaczenie ma dla nas wysokość oprocentowania, warto wybrać niżej oprocentowane kredyty z zabezpieczeniem. Jeśli jednak chcemy aby do transakcji doszło jak najszybciej i bez zbędnych formalności, kosztem nieco wyższego oprocentowania - wybierzmy bank, który udzieli nam kredytu, nie domagając się zabezpieczenia np w postaci przewłaszczenia samochodu.

  • Posted by lokatki at 13:22:59 in