Jak liczona jest zdolność kredytowa przy staraniu się o kredyt gotówkowy?

Wednesday, February 26, 2020

Jeżeli starałeś się o kredyt gotówkowy, to zapewne spotkałeś się z pojęciem zdolności kredytowej. W jaki sposób jest ona liczona? Jakie elementy na nią wpływają? W tym tekście między innymi odpowiemy na te pytania, które mogą okazać się kluczowymi, zobacz na PortalBankowy.info jak sprawdzić i co wpływa na zdolność.

Zdolność kredytowa, – co to jest?

W jakim celu banki liczą zdolność kredytową? Przede wszystkim po to, żeby zweryfikować czy będziemy w stanie spłacać kredy gotówkowy, który u nich zaciągniemy. Dzięki temu bank może zminimalizować ryzyko ewentualnego braku spłaty pożyczki. W przypadku, gdy klient zarabia ponad 10.000 zł netto miesięcznie, to nie powinien mieć problemów ze spłacaniem raty w wysokości 2.000 zł. Jednak w przypadku, gdy zarabia 2.000 zł netto, to na taką ratę nie będzie mógł sobie pozwolić, a i rata w wysokości 800 zł może być dla niego zbyt dużym obciążeniem. Zdolność kredytowa określa, więc, jaką maksymalną kwotę możemy uzyskać w banku i na jaką miesięczną ratę będzie nas stać.

Co ma wpływ przy liczeniu zdolności kredytowej?

Każdy bank przed udzieleniem kredytu przeprowadzą szczegółową analizę sytuacji finansowej klienta. Na samym początku sprawdza jego historię kredytową oraz czy nie jest wpisany do jednego z rejestru dłużników. Ma to bardzo duże znaczenie przy liczeniu zdolności kredytowej. Jeżeli nasza dotychczasowa historia w BIK jest pozytywna, to najprawdopodobniej będziemy mogli uzyskać większy kredyt gotówkowy. Istotne dla wyliczenia zdolności jest również to, jak wyglądają nasze obecne zobowiązania, w szczególności, jakie płacimy miesięczne raty oraz jakie mamy limity w koncie oraz na karcie kredytowej.

W dalszej kolejności bank sprawdza nasz dochód. Jeżeli go nie posiadamy albo jest zbyt niski, to nawet dobra historia kredytowa nic tutaj nie poradzi. Ważne jest również jego źródło: czy jest to umowa o pracę, umowa zlecenie, emerytura czy może nasz dochód pochodzi z prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku emerytury bank bierze ostatnią kwotę, którą otrzymaliśmy z ZUS, w przypadku umowy o pracę jest to średnia za 3 ostatnie miesiące, natomiast w pozostałych przypadkach najczęściej liczona jest średnia z 6 lub 12 miesięcy.

Ważne są również koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Im więcej osób w nim zamieszkuje, tym bank przyjmuje wyższą kwotę do wyliczenia zdolności. Na samym końcu następuje tak zwana analiza jakościowa, zwana również, jako „scoring”. Do jej przeprowadzenia bank będzie potrzebował wielu informacji na temat naszego życia, takich jak: wiek, stan cywilny, status mieszkaniowy, liczba dzieci, wykształcenie, staż pracy, branża, w której pracujemy czy zajmowane stanowisko.

Po przeanalizowaniu tych wszystkich informacji bank decyduje czy dany klient otrzyma u nich kredyt gotówkowy oraz o jaką maksymalnie kwotę może się w danej chwili starać. Ostatnim elementem, który ma wpływ na zdolność kredytową jest okres, na jaki chcemy pożyczyć pieniądze. Im dłuższy, tym zdolność zazwyczaj jest większa.

  • Posted by lokatki at 09:10:43 in